اگرچه می توان کافئین را صرفا بخشی از آن نوشیدنی صبحگاهی در نظر گرفت, اما این ماده قادر است چیزی فراتر از فقط قابل تحمل کردن یک روز کاری سخت در اداره, انجام دهد. در واقع کافئین یک محرک قوی و یکی از سهل الوصول ترین “داروها” در ایالات متحده امریکاست. مضاف به اینکه تحقیقات نیز حاکیست مصرف متعادل آن می تواند عملا استقامت را درحین ورزش افزایش داده و به ورزشکاران اجازه دهد ذخایر انرژی را حفظ نموده و از موانع روانی عبور کنند.

چرا افزودن نیروی کافئین اهمیت دارد؟

درحین ورزش, بدن از نوعی نشاسته موسوم به گلیکوژن برای تامین انرژی استفاده می کند. اما به مجرد ته کشیدن این ذخایر (شاید در پایان یک تمرین طولانی), به تدریج حسی از خالی بودن از انرژی بر بدن مستولی می شود و بدن حس می کند که بدون انرژی درحال فعالیت است. کافئین باعث کند شدن روند ته کشیدن گلیکوژن از طریق تحریک بدن به استفاده از چربی به عنوان سوخت می شود و به ذخیره انرژی برای دو طولانی مدت (یا دوچرخه سواری, شنا یا قدم دو) کمک می کند.

تقویت قدرت انقباض عضلات

کافئین همچنین می تواند قدرت انقباض عضله را تقویت نموده و به ورزشکاران امکان دهد نیروی بیشتری در دوره های زمانی طولانی تر اعمال کنند. همچنین کافئین علاوه بر تقویت نسبی استقامت بدن, تاثیر مثبتی نیز بر دورهای کوتاهتر ورزش بی هوازی دارد. نوشیدن کافئین قبل از تمرین همچنین می تواند حس خستگی مفرط و درد را کاهش داده و به افراد اجازه دهد آسانتر تمرینات شدید را تحمل کنند.

تقویت قدرت جسم و ذهن

کافئین از طریق تقویت ذهنی و جسمی می تواند عملکرد را بهبود بخشد و به بدن کمک کند تمرینات استقامتی را بهتر و به مدت طولانی تر تحمل کند. درحالیکه این باور سابقه طولانی دارد که تنها میزان بالای کافئین می تواند چنین اثراتی بیافریند, تحقیقات اخیر نشان می دهد که اینگونه نیست و احتمالا تنها دو فنجان چای سیاه یا دو لیوان سودا برای یک فرد بالغ متوسط کفایت می کند تا اثرات فوق را حس نماید.

عوارض جانبی را فراموش نکنید

کافئین نیز مثل هر محرک دیگری دارای اثرات جانبی بالقوه ای است که بسته به هر شخص متفاوتند, از جمله این اثرات جانبی می توان به بی قراری, افزایش اضطراب و بالا رفتن ضربان فلب به صورت ناخوشایند اشاره نمود. مصرف بیش از ۴ تا ۵ فنجان قهوه در روز باعث افزایش احتمال احساس اثرات منفی مذکور می شود که عملا می تواند عملکرد ورزشی را کاهش دهد (و اضطراب و تشویش قبل از مسابقه را تشدید کند).

وقتی سخن از کافئین و ورزش در میان باشد, مقدار اندکی می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. جهت کسب نیروی بیشتر, قبل از تمرین در حالتی ریلکس یک (یا دو) فنجان چای یا Joe بنوشید. حواستان باشد یک قوری کامل چای ننوشید.