امروزه با توجه به گسترش عوامل متعدد در کیفیت زندگی و افزایش بهره وری از یک سو و از سویی دیگر افزایش روز افزون سرعت در جوامع مختلف، رسیدن به هدف مورد نظر در کوتاهترین زمان ممکن و بیشترین کیفیت، بسیار ارزشمند بوده و مورد توجه کشورهای پیشرفته و حرفه ای ها قرار گرفته است. درواقع دیگر مفهومی بنام ” آزمایش و خطا ” در روند موفقیت بی معنی می باشد. برای مثال در حال حاضر در کشورهای مدال آور در المپیک و صاحب سبک در ورزش علمی مثل ایالات متحده امریکا، جمهوری خلق چین، انگلستان، روسیه و ….. دیگر روند قهرمان پروری سنتی اجرا نمی شود بلکه    ” ژن قهرمانی“، ” خرید و فروش ” می شود. یعنی پروسه مدال آوری در المپیک بر روی DNA ها جست و جو شده و حتی به فروش می رسد. نوزاد بعد از به دنیا آمدن، علاوه بر ثبت نقشه ژنتیکی و توانایی های فیزیولوژیک وراثتی خود اعم از سطح عضلات، زمان بلوغ، سطوح هورمون های مختلف موثر در موفقیت ورزشی مثل تستوسترون، هورمون رشد و ……، حتی احتمال بروز عیوب انکساری چشم مثل آستیگماتیسم، دور بینی و نزدیک بینی وی نیز مشخص می شود و اگر فرد دچار این عیوب باشد، از کودکی برای ورزش تنیس روی میز، اسکواش، دروازه بانی فرستاده نمی شود. این پروسه بسیار سیستماتیک و هدفمند بوده و کمیته های استعدادیابی و مشاوران را به بهترین شکل ممکن هدایت میکند. این ارتباط میان علوم مختلف موجب کسب نتایج درخشان در رویدادهای بین المللی شده و ثمرات متعددی از قبیل ارتقاء سطح سلامت جامعه، افزایش بهره وری و حس نشاط اجتماعی و همچنین حتی جنبه های سیاسی را به ارمغان آورد. تمامی این اطلاعات توسط متخصصان برجسته علوم مختلف تجزیه و تحلیل شده و در جلسات متعدد مشاوره، بعد از اندازه گیری های متعدد در خدمت افراد حقیقی و حقوقی قرار میگیرد.

مشاوره میتواند شما را در کوتاهترین زمان و بالاترین کیفیت به هدف مدنظر برساند.

اگر جزو والدینی هستید که پتانسیل و توانایی های خاصی در کودک خود مشاهده میکنید اما در انتخاب نوع رشته ورزشی کودک خود دچار شک و تردید هستید، باید بدانید پروسه ” استعدادیابی ورزشی ” علیرغم باور عمومی که به ظاهر بسیار ساده و دردسترس میباشد و متاسفانه موجب دخالت افراد سودجو و ناکارآمد شده است، بسیار پیچیده و دانش محور میباشد. در واقع در کشورهای صاحب مدال در المپیک و رویدادهای جهانی، این روند توسط متخصصان علوم مختلف انجام شده و درنهایت انتخاب نهایی توسط قهرمانان بازنشسته و پیشکسوت صورت میپذیرد.

متاسفانه در کشور ما و در آموزش و پرورش که مرجع ورود استعدادهای کودک و نوجوان میباشد این استعدادیابی به بدترین شکل ممکن و بسیار ساده انگارانه انجام میشود و معلمان ورزش تنها بر اساس طول قامت اقدام به استعدادیابی میکنند. این نکته رو در بسیاری از کارگاه های خود گفته ام:

معلمان ورزش عزیز، کودکان قد کوتاه هم حق انتخاب شدن در تیم های ورزشی مدرسه را دارند.

در کشورما، متاسفانه تنها ملاک انتخاب در تیم های ورزشی، طول قامت و همچنین وضعیت اقتصاد خانوار میباشد. یعنی اگر یک کودک کوتاه قد در مدارس دولتی و در رده های پایین جامعه از لحاظ اقتصادی باشد، انتخاب وی در تیم، تنها در حد یک معجزه و وجود یک قلب عاشق در سینه یک معلم ورزش صورت میپذیرد.

در روند استعدادیابی علمی، طول قامت بر اساس نوع رشته ورزشی اولویت پنجم میباشد و اولویت اول مبحث بسیار مهمی بنام ” میزان تحمل درک سختی ” میباشد که از ابعاد روانشناختی کودک میباشد. یعنی اگر کودک تحمل انجام تمرینات پرفشار را از لحاظ ذهنی نداشته باشد، نمی تواند انتظار قهرمانی از وی داشت.

در این مدل استعدادیابی، کودک بر اساس ۱۰ اولویت، در رشته های مختلف ورزشی رتبه بندی شده و بهترین رشته ی ورزشی وی در ۶ رشته آموزشگاهی تعیین میشود. بعلاوه اینکه یک مشاوره حضوری، تلفنی و یا تصویری برای روشن شدن برخی ابهامات با والدین صورت میپذیرد که بسیار ضروری بوده و خط مشی نهایی کودک را معین میکند.

توصیه میشود ویدئوی کارگاه استعدادیابی را که در انتهای همین مطلب و یا در آپارات و یوتیوب باشتراک گذاشته شده است را ملاحظه نمائید.

نیازهای یک دانشجو از بدست آوردن یک جزوه، یک آموزش در مقطع کاردانی و کارشناسی شروع میشه و تا جلسه دفاع پایان نامه ارشد، مصاحبه آزمون دکتری، امتحان جامع و جلسه دفاع رساله دکتری ادامه پیدا میکند. این پیوستار نیازمند رعایت نکات بسیار دقیقی است. چراکه گاها سرنوشت فرد را تحت تاثیر قرار خواهد داد و خواهید دید رعایت یک نکته ساده چقدر میتواند در کسب رتبه های ترقی موثر باشد. در دوره ای بعنوان کارگروه تعیین صلاحیت های علمی دانشجویان دکتری منطقه ۹ کشور، در جلسات مصاحبه دکتری افتخار حضور داشتم و کاملا حس کردم رعایت یک نکته ساده مثل “اجازه گرفتن برای نشستن روی صندلی” و یا نوع پوشش دانشجو چقدر تو نمره نهایی اساتید داور تاثیر مثبت داشت.

نوع انتخاب عنوان پایان نامه و رساله و نکاتی که باید در انتخاب موضوع رعایت شود و حتی نوع انجام کار بسیار در آینده فرد موثر است. مقاله منتج از رساله دکتری و انتخاب نوع ژورنال جهت فارغ التحصیلی و حتی ضریب تاثیر مقاله نیز بسیار مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بعنوان یک مدرس دانشگاه، استاد راهنما، استاد مشاور، داور و کمیته تعیین صلاحیت های علمی دانشجویان، میتوان با رعایت نکات بسیار ساده و مشاوره های تخصصی بسیاری از استرس ها و نیازهای ضروری دانشجویان کاهش یافته و قدم مهمی در آینده فرد بوجود آید.

  آیا تاکنون در مورد pre-cooling  و اثرات آن در کاهش اسید لاکتیک تولیدی در فعالیت های پرشدت شنیده اید؟ آیا میدانید این روش  حدود ۳۰ سال است که در کشورهای صاحب مدال المپیک رایج است؟ آیا در مورد فاز تمرینی taper و اثرات آن بر فراجبرانی ذخایر گلیکوژنی اطلاع دارید؟

در آبان ماه ۹۷ بعد از اینکه یکی از شاگردهام که برای شکستن رکورد گینس پیش من اومده بود، بعد از مدت ۸ ماه تمرین بالاخره تونست حدود ۳/۰ ثانیه رکورد ۱۰۰ متر دویدن با طناب رو جابجا کنه. در مرتبه دوم که میخواست رکورد خودش رو ارتقاء بده متاسفانه اقدام به مصرف کربوهیدارت با نمایه گلایسمی بالا کرد و دچار شوک انسولین و افت گلوکز خون شد و نتونست رکورد خودش رو ارتقاء بده. این حرکت رو بدون مشورت انجام داد و من اونجا بصورت عملی و میدانی عوارض مصرف کربوهیدرات ها رو قبل مسابقه دیدم و علیرغم تدریس شوک انسولین در سالیان متمادی، بطور عینی با این پدیده مواجه شدم. چند مرتبه از ماها قبل از مسابقه رطب سیاه، معجون چند مغز با عسل و موز، شربت آبلیموعسل و …. مصرف کردیم؟ آیا اصلا در مورد کربوهیدرات با نمایه بالا و پائین اطلاعاتی داریم؟ آیا میدونیم مصرف عدس پولو بهمراه گوشت چرخکرده در ناهار روز مسابقه بهترین ناهار برای ورزشکار هست؟ چند مرتبه ناهار روز مسابقه جوجه کباب با نوشابه خوردیم و اگر سرپرست تیم عدس پولو یا ماکارانی بهمون میداد شاکی میشیدیم و بهش تهمت میزدیم که پول تیم رو واسه خودش خرج میکنه؟ آیا میدونید ایالات متحده امریکا که در المپیک ها بالغ بر ۳۰۰ مدال مختلف میاره اذعان داره تنها ۲۵ درصد علم ورزش رو عملیاتی کرده؟

دوستان عزیز علم تغذیه ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، متابولیسم، بیوانرژتیک و …… تنها برای تدریس دانشگاه و نمره پایان ترم نیست. باور کنید اگر بخوایم و کاربردی علوم رو یاد بگیریم میتونیم جامعه ورزشی کشور رو متحول کنیم و پرچم عزیز کشورمون رو بالاتر ببریم. این شعار تمامی کلاس های من هست:

کاربردی علم بیاموزیم و از حرف های قشنگ در پاورپوینت دوری کنیم

در این باب نهایت تلاش بنده و تیم همراه بر اینست که بهترین و بروز ترین مشاوره های تمرینی رو بشما در ورزش قهرمانی خودتون بدیم و امیدواریم بتونیم رسالتمون رو برای کشورمون انجام بدیم.

امروزه علم توانبخشی در حیطه های مختلف میتواند در سلامت و تندرستی افراد مثمرثمر بوده و کمک شایانی در جهت کاهش مصرف داروهای شیمیایی، عوارض جانبی و …… دارد. برای مثال برای بیماری که دچار عارضه عصبی-عضلانی MS شده است، برنامه توانبخشی در آب میتواند در بازگشت حس حرکت و هماهنگی عصبی-عضلانی کمک کننده باشد. یادآوری این نکته ضروریست که این برنامه ها میبایست بر پایه اصول توانبخشی انجام شود و اعمال هرگونه مداخله بر خلاف دستور پزشک میتواند عوارض جبران ناپذیری به دنبال داشته باشد. بعنوان نمونه بیماری جهت کاهش اسپاسم عضلانی به ماساژ پرداخته بود و بدلیل اینکه ماساژور سنتی از عوامل بروز اسپاسم مطلع نبود متاسفانه فرد دچار رعشه های عصبی و گسترش عفونت در اعصاب خود شد و درنهایت موجب فقر حرکتی شدید در بیمار شد.

از طرفی نارسائی های ساختاری مثل صافی کف پا، زانوی پرانتزی یا ضربدری و بسیاری دیگر از عارضه ها در زندگی امروز گریبانگیر بسیاری از کودکان و نوجوانان شده است که با تشخیص به موقع و درمان سریع میتوان از گسترش آن جلوگیری کرده و زندگی بهتری را برای فرد به ارمغان بیاوریم.

متخصصان مختلف در این مرکز میتوانند در کنار هم با ارائه برنامه های توانبخشی مبتنی بر دانش و تجربه میتوانند درجهت کاهش عوارض جانبی ساختاری و حرکتی ناشی از بیماری های گوناگون به بیماران و کسانی که دچار فقر حرکتی شده اند، کمک کننده باشند.